Stokrotka pospolita (Bellis perennis) Pospolicie występująca na łąkach i trawnikach bylina, uprawiana jako roślina dwuletnia. Wytwarza rozetę małych łopatkowych liści. Z jej nasady wyrastają krótkie rozłogi, a z nich nowe rozety. Kwiatostanem jest pojedynczy koszyczek, w którym krótkie żółte kwiatki rurkowate otoczone są okółkiem długich ( do około 1 cm) kwiatów języczkowatych. U form uprawnych, określanych jako stokrotka ogrodowa inaczej trwała, odmiany pełne składają się wyłącznie z kwiatów języczkowatych lub długich rurkowatych i osiągają znacznie większe rozmiary (do 6 cm średnicy). Stokrotka jest roślina jadalną. Kwiaty i liście można dodawać do zup i sałatek.
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) ma drobne, delikatne kwiatki, które pojawiają się wiosną jako jedne z pierwszych i zdobią trawniki aż do późnej jesieni. Stokrotki są urocze, ale mają również inne zalety – dbają o zdrowie i urodę. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma stokrotka.
Stokrotki to kwiaty światła – ich płatki rozchylają się o wschodzie słońca i zamykają, gdy zapada zmierzch. Choć wyglądają dość niepozornie, kryje się w nich wiele wartościowych substancji. W świeżo rozwiniętych kwiatach stokrotki są saponiny triterpenowe, garbniki, gorycze, flawonoidy, olejek lotny, śluzy, także kwasy organiczne (jabłkowy, winowy) i antocyjany. Młode listki stokrotki to przede wszystkim bogactwo witaminy C i soli mineralnych – potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Warto zebrać nieco tych delikatnych roślinek i wykorzystywać je zarówno do leczenia różnych dolegliwości, jak i do pielęgnacji urody.
Stokrotki wspierają pracę wątroby
W lecznictwie ludowym kwiaty stokrotki uważano za "czyszczące krew". I rzeczywiście – różnorodność zawartych w nich substancji sprawia, że napary z kwiatów usprawniają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i dzięki temu skutecznie poprawiają czynność wątroby. Napar pomaga też chronić stawy, bo oczyszcza krew m.in. z wyjątkowo szkodliwego dla nich kwasu moczowego.
Stokrotki zmniejszają problemy trawienne
Herbatka ze stokrotek to doskonały sposób na poprawienie trawienia. Ale nie tylko – silne właściwości przeciwzapalne i ściągające, które zawdzięcza zawartości flawonoidów, garbników i goryczy, czynią z takiej herbatki skuteczny środek w przypadku zapalenia jelit i biegunki.
Stokrotki wspomagają pracę nerek
Właściwości przeciwzapalne i lekko moczopędne kwiatów stokrotki są bardzo pomocne w leczeniu zaburzeń pracy nerek. Picie naparu zalecane jest również w stanach zapalnych układu moczowego, problemach z pęcherzem.
Stokrotki pomagają na kaszel i przeziębienie
Napar z kwiatów, dzięki wysokiej zawartości saponin, śluzów, garbników i flawonoidów, jest bardzo przydatny w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych – działa wykrztuśnie, ściągająco i przeciwzapalnie. Ma też słabe właściwości przeciwgorączkowe. Picie naparu przynosi ulgę podczas przeziębienia, kaszlu, kataru i przyśpiesza powrót do zdrowia.
Ekstrakt liści stokrotki (Bellis perennis) dostarcza przede wszystkim saponiny trójterpenowe o wielokierunkowym korzystnym działaniu biologicznym oraz kompleks bioflawonoidów (apigeninę, kwercytynę i luteolinę) o silnym działaniu antyoksydacyjnym.
dowiedz się więcej na temat
objawów, rozpoznania, przyczyn
i leczenia fibromialgii!
Interesuje Cię
skład i działanie?
Chcesz wiedzieć
czym się różnią?
Phytomedica Polska
✉ ul. Farbiarska 22, 02-862 Warszawa
✆ (+48) 22 487 14 44
✆ (+48) 22 651 75 40
@ info@phytomedica.pl
Jeśli nie znalazłeś poszukiwanych odpowiedzi wypełnij nasz formularz i wyślij zapytanie do eksperta!