Suplement diety Myalgan został opracowany na Uniwersytecie Kalifornii w Irvine pod koniec lat 90-tych specjalnie dla chorych cierpiących na fibromialgię. Ta całkowicie naturalna formuła dostarcza składniki, które pobudzają własną zdolność organizmu do skutecznego uśmierzania objawów związanych z fibromialgią. Niektórzy chorzy podają że już nawet kilkudniowe przyjmowanie preparatu przyniosło im ulgę, mimo że choroba trwała przez szereg lat.
Mylagan to suplement diety zawierający unikalny zestaw 4 ekstraktów: liści stokrotki, liści winogron, pestek oliwki, owocu ananasa oraz tryptofan – egzogenny aminokwas, czyli taki, który tak jak witamina musi być dostarczony z pożywieniem.
W 2016 roku skład Myalganu został znowelizowany. Dwa dotychczasowe składniki: ekstrakt słodkich migdałów i sproszkowany sok pomarańczy, zastąpiono tryptofanem. Więcej o działaniu aktywnych składników preparatu przedstawiono w kolumnie obok.
Tryptofan (plik pdf) to egzogenny aminokwas, który musi być dostarczany organizmowi, tak jak witaminy z pożywieniem. Nasza przeciętna dieta ma stosunkowo mało tryptofanu, bo szacuje się, że stanowi on zaledwie 1% wszystkich dostarczanych z pożywieniem aminokwasów. Tryptofan jest podstawowym "surowcem" dla naszego organizmu do produkcji m. in. dwóch ważnych hormonów i neuroprzekaźników serotoniny (plik pdf) i melatoniny (plik pdf) czyli tzw. tryptamin. Są one hormonami układu nerwowego i zmniejszenie ich poziomów stwierdza się w większości przypadków fibromialgii.
Myalgan może być stosowany przez każdego jako uzupełnienie codziennej diety. Jest on szczególnie polecany osobom z fibromialgią, gdyż uzupełnianie diety w składniki dostarczane Myalgan korzystnie wpływa na samopoczucie osób je przyjmujących w tym również osób z fibromialgią. Składniki te korzystnie wpływają na jakość snu, a w konsekwencji dają przypływ energii oraz poprawę nastroju.
Obecna wersja produktu proMylagan jest rozwinięciem "pierwotnej" formuły Myalganu. W 2022 roku w "pierwotnej" formule produktu zostały zwiększone ilości ekstraktów liści stokrotki, liści winorośli, nasion oliwki, owocu ananasa, kosztem pominięcia dwóch składników: słodkich migdałów i sproszkowanego soku pomarańczowego. Poza tym dodaliśmy egzogenny aminokwas l-tryptofan. W składzie proMyalganu nie ma już tauryny.
Tryptofan (plik pdf) to egzogenny aminokwas, który musi być dostarczany organizmowi, tak jak witaminy z pożywieniem. Nasza przeciętna dieta ma stosunkowo mało tryptofanu, bo szacuje się, że stanowi on zaledwie 1% wszystkich dostarczanych z pożywieniem aminokwasów. Tryptofan jest podstawowym "surowcem" dla naszego organizmu do produkcji m. in. dwóch ważnych hormonów i neuroprzekaźników serotoniny (plik pdf) i melatoniny (plik pdf) czyli tzw. tryptamin. Są one hormonami układu nerwowego i zmniejszenie ich poziomów stwierdza się w większości przypadków fibromialgii.
proMyalgan może być stosowany przez każdego jako uzupełnienie codziennej diety. Jest on szczególnie polecany osobom z fibromialgią, gdyż uzupełnianie diety w składniki dostarczane proMyalgan korzystnie wpływa na samopoczucie osób je przyjmujących w tym również osób z fibromialgią. Składniki te korzystnie wpływają na uczucie energii i regulują stan napięcia mięśni, co korzystnie wpływa na zdrowie tkanek okołostawowych.
Jakie korzyści może przynieść tauryna?
1. Tauryna a układ krążenia
Badania pokazują, że tauryna obniżając ciśnienie krwi i stany zapalne, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badania wskazują, że nawet krótkoterminowa suplementacja tauryny może poprawić wydolność fizyczną, zmniejszając ryzyko sercowo-naczyniowe mogące wystąpić po wysiłku fizycznym. Istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań jednak aktualne doniesienia dają nadzieje dla osób cierpiących z powodu chorób serca.
2. Tauryna – choroba Parkinsona
Badania wskazują, że tauryna może pomóc w regeneracji komórkowej mózgu, jednocześnie wskazując na jej niski poziom u pacjentów z chorobą Parkinsona. Tauryna ma zdolność wspomagania wzrostu komórek mózgowych poprzez stymulację ich komórek macierzystych i wydłużanie życia już istniejących neuronów. Wtedy nowe komórki mózgowe mogą rosnąć w hipokampie – w częścią mózgu odpowiedzialnej za pamięć. Wydaje się więc że tauryna działa dobrze jeśli chodzi o pobudzenie neuronów mózgu, szczególnie w połączeniu z glicyną.
3. Tauryna zmniejsza ryzyko zespołu metabolicznego
Osoby cierpiące na miażdżycę, nadciśnienie, udar mózgu, cukrzycę, choroby nerek lub inne jednostki chorobowe związane w otyłością i wysokim ciśnieniem krwi, insulinoopornością, wysokim poziomem tójglicerydów i niskim poziomem HDL – mogą mieć zespół metaboliczny.
Badania opublikowane w czasopiśmie Food & Function badały rolę tauryny w walce z zespołem metabolicznym. Po analizie badań przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach stwierdzono, że tauryna wykazuje skuteczne działanie zmniejszające ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, obejmując redukcję trójglicerydów, polepszanie wrażliwości na insulinę, obniżanie poziomu cholesterolu i zmniejszając ciśnienie krwi.
4. Tauryna – stany zapalne
Tauryna jest przeciwutleniaczem, co oznacza to, że może pomóc w walce z wolnymi rodnikami powodującymi stres oksydacyjny w organizmie. W tym kontekście obserwowano pacjentów skarżących się na uciążliwe zapalenie dziąseł. Badano, czy dodatkowa suplementacja tauryny pomagała w procesie gojenia się przewlekłych zapaleń ozębnej. Zgodnie z wynikami tych badań, tauryna zwiększała poziom antyoksydantów u pacjentów poprzez zwiększenie poziomu produktów peroksydacji lipidów (TBARS) i enzymów antyoksydacyjnych. Z związku z tym proces gojenia się zapaleń dziąseł przebiegał szybciej, niż w grupie gdzie suplement ten nie był podawany.
5. Tauryna zwiększa wydolność i poprawia regenerację
Badania przeprowadzone przez grupę badawczą Health and Exercise Sciences na University of Stirling w Szkocji oceniało wydolność średniodystansowych sportowców, którzy spożywali taurynę przed i po treningu. 90% badanych poprawiło swoje czasy nawet o kilka sekund, co w tym wypadku było bardzo dużym osiągnięciem. W badaniu tym sportowcy spożywali 1000 mg tauryny na dwie godziny przed treningiem. Potrzebne są dalsze badania na większych grupach badawczych, ale wydaje się, że istnieją przesłanki, jakoby tauryna mogła wpływać na wytrzymałość u osób trenujących.
Tauryna pełni również rolę magazynu oraz transportera azotu, który bierze udział w procesie odbudowywania tkanek uszkodzonych podczas treningu. Dzięki temu mięśnie mogą samodzielnie odbudowywać swoją strukturę, powstrzymując tym samym procesy kataboliczne. Mechanizm ten tyczy się również kreatyny, która umożliwia szybką regenerację oraz przyrost masy mięśniowej.
Spożycie Myalganu w fibromialgii
Ocena efektów stosowania preparatu przez osoby z rozpoznaną fibromialgią
Celem badania było sprawdzenie, czy podawanych informacji przez osoby, które spożywały Myalgan, o zauważonych efektach jego działania. Badanie miało charakter pilotażowy. Oceniano preparat Myalgan, który jest suplement diety w tabletkach i jako taki nie może być traktowany jako posiadający właściwości lecznicze lub profilaktyczne. Zawiera on 5 ekstraktów roślinnych: z liści stokrotki, z liści winogrona, z pestek oliwki, z owocu ananasa, ze słodkich migdałów oraz sproszkowany sok pomarańczowy.
Grupa badana i metody
Grupę badaną stanowiło 25 kobiet i 5 mężczyzn w wieku od 32 do 61 lat. Zostali oni zrekrutowani za pośrednictwem internetu. Badani spożywali Myalgan w dawce 1 tabletka 4 razy dziennie. Badani oceniali zmianę nasilenia różnych objawów fibromialgii wypełniając kwestionariusz samooceny. Nasilenie oceniano w pięciostopniowej skali: 4 - maksymalne, 3 - duże, 2 - średnie, 1 - lekkie, 0 - brak objawów. Kwestionariusz wypełniano dwukrotnie: przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu diety i po 4 tygodniach jego stosowania. Oceniano wielkość zmiany nasilenia objawów fibromialgii pomiędzy wynikami badania wyjściowego oraz badania po 4 tygodniach.
Wyniki
Wyniki przedstawiono poniżej w formie graficznej. Ze względu na małą liczebność grupy nie przeprowadzono analizy statystycznej.
|
Bóle i sztywność
Rozsiane bóle i sztywność mięśni i tkanek okołostawowych to główne objawy fibromialgii. Bóle i sztywność stwierdzano u wszystkich badanych. Po 4 tygodniach przyjmowania Myalganu nasilenie bólu zmniejszyło się z średniej wartości 1,8 przed badaniem do wartości 0,5 zaś nasilenie objawów sztywności zmniejszyło się z średniej wartości 1,6 do wartości 0,3.
|
|
Zaburzenia snu i przewlekłe zmęczenie
Zaburzenia snu i przewlekłe zmęczenie stwierdzano u 25 osób z 30 badanych. Nasilenie zaburzeń snu zmniejszyło się z średnie wartości 1,6 do 0,3, zaś nasilenie przewlekłego zmęczenia z 1,3 do 0,2. Zaburzenia emocjonalne (niepokój, lęk, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, pamięcią) występowały u wszystkich badanych. Ich nasilenie uległo zmniejszeniu z średniej wartości 1,6 do 0,2.
|
|
Zaburzenia nastroju, układu pokarmowego, układu moczopłciowego
Objawy ze strony przewodu pokarmowego wystąpiły u 19 zaś ze strony układu moczopłciowego u 21 badanych. Ich nasilenie, po 4 tygodniach przyjmowania Myalganu, uległo zmniejszeniu z średniej wartości 1,4 do 0,4 dla przewodu pokarmowego i z 1,5 do 0,5 dla układu moczopłciowego.
|
|
Wnioski
- W trakcie spożycia Myalganu obserwowano korzystny wpływ na różne objawy fibromialgii
- Myalgan był dobrze tolerowany, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych w okresie badania.
|