O fibromialgii


Fibromialgia choroba nieznana, ale częstsza niż się sądzi – warto ją poznać



język chiński → 纤维肌痛 – 中文 język japoński → 線維筋痛症 – 日本語 język koreański → 섬유근육통 – 한국어
język grecki → Ινομυαλγία – ελληνικά język hiszpański → Fibromialgia – Español
język portugalski → Fibromialgia – Português
język angielski → Fibromyalgia – English
język rosyjski → Фибромиалгия – Русский
język ukraiński → Фіброміалгія – Українська
język francuski → Fibromyalgie – Français
język niemiecki → Fibromyalgie – Deutsch
język hindi → मांसलता में पीड़ा – हिन्दी
ألم_عضلي_ليفي – العربية ← język arabski فیبرومیالژیا – فارسی ← język farsi פיברומיאלגיה – עברית חדשה ← język hebrajski

Co to jest fibromialgia?

Fibromialgia (FM) to coraz częściej rozpoznawany przewlekły zespół chorobowy. Fibromialgia charakteryzuje się z licznymi, rozlanymi bólami kostno-mięśniowymi, bólem i sztywnością, tkliwością tkanek miękkich, ogólnym zmęczeniem i zaburzeniami snu. Najczęstsze miejsca bólów obejmują szyję, (kark) plecy, łopatki, grzebień miednicy i ręce. Jednak każda część ciała może być zajęta. Chorzy z fibromialgią doznają całego szeregu bardzo rozmaitych objawów o różnym stopniu intensywności, które z czasem rosną i maleją.

Kto na choruje na fibromialgię?

Ocenia się, że około 3-6% populacji cierpi na fibromialgię. Chociaż dotkniętych jest nią znacznie większy odsetek kobiet, to jednak atakuje ona zarówno mężczyzn, kobiety oraz dzieci w różnym wieku. Ze względu na swój upośledzający sprawność charakter, fibromialgia ma również poważny wpływ na rodziny chorych, ich przyjaciół i pracodawców, jak również na całe społeczeństwo.

Najczęstsze objawy fibromialgii

Fibromialgia charakteryzuje się obecnością wielu tkliwych (bolesnych) miejsc i konstelacją bardzo zróżnicowanych objawów. Rozmaite objawy mogą występować z różną intensywnością

Najczęstsze objawy to:

  • Ból w fibromialgii
  • Zmęczenie w fibromialgii
  • Zaburzenia snu
  • Zaburzenia nastroju
  • Wiele innych objawów

Inne objawy mogą być bardzo zróżnicowane i obejmować:

  • nadwrażliwość jeli
  • Nadreaktywny pęcherz moczowy
  • bóle głowy i migreny
  • zespół niespokojnych nóg
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • nadwrażliwość skóry i wysypki (rash)
  • suchość oczu i jamy ustnej
  • dzwonienie w uszach
  • zawroty głowy
  • zaburzenia widzenia
  • zespół Raynaud
  • zaburzenia koordynacji.

Symptomatologia fibromialgii została opisana w zakładce --> objawy fibromialgii

Rozpoznanie fibromialgii

Rozpoznanie fibromialgii jest trudne, bo nie ma testów laboratoryjnych ani badań obrazowych (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), które pozwoliłyby rozpoznać fibromialgię. Lekarz musi opierać się o wywiad, stwierdzane przez chorego objawy, badaniu przedmiotowym i właściwym palpacyjnym badaniu bolesnych punktów. Badanie opiera się na standardowych kryteriach ACR (American College of Rheumatology). Prawidłowe badanie pozwala ustalić obecność i lokalizację mnogich, bolesnych punktów w ich charakterystycznych lokalizacjach.

Kryteria ACR 1990

Kryteria ACR 2010

W maju 2010 roku American College of Rheumatology, zespół Wolfe F, Clauw DJ, Fitzcharles M. i wsp. opublikował w Arthritis Care & Research → zestaw nowych kryteriów diagnostycznych (plik pdf 1.0 MB, język polski), które proponuje dla diagnostyki fibromialgii.

Do pobrania jest również pełna publikacja w języku angielskim → The American College of Rheumatology Preliminary Diagnostic Criteria for Fibromyalgia and Measurement of Symptom Severity plik pdf, 0.8 MB). Nowe kryteria będą w dalszym ciągu wymagały obecności pierwszej części starych kryteriów tj. historii uogólnionego bólu we wszystkich czterech kwadrantach ciała trwającego przez minimum trzy miesiące - ale została zastąpiona druga część, badanie punktów tkliwych, poprzez:
  • Określenie indeksu rozlanych/rozsianych bólów (Widespread Pain Index)
  • Określenie stopnia nasilenia objawów (Symptom Severity Score)

 

 

 

Przyczyny fibromialgii

Chociaż przyczyna wywołująca fibromialgię wciąż jest a okryta tajemnicą, nowe badania przybliżają nas do zrozumienia podstawowych patomechanizmów fibromialgii. Większość badaczy zgadza się, że fibro¬mialgia jest zaburzeniem przetwarzania z udziałem neurotransmiterów w centralnym układzie nerwowym. Podnosi się jako jedną z przyczyn tzw. hipotezę serotoninową związaną z niedoborem serotoniny. Chorzy z fibromialgią doznają wzmocnienia bólu z powodu nieprawidłowego przetwarzania bodźców czuciowych w centralnym układzie nerwowym. Coraz liczniejsze badania naukowe wykazuję na liczne nieprawidłowości u chorych na fibromialgię obejmujące m.in.: podwyższony poziom substancji P w rdzeniu kręgowym, niski przepływ krwi w okolicy wzgórza mózgu, niedomogę osi przysadkowej, niskie poziomy serotoniny i tryptofanu oraz nieprawidłową funkcję cytokin.

Ostatnie badania wykazują, że czynniki genetyczne mogą predysponować osoby z genetyczną skłonnością do fibromialgii. W niektórych przypadkach przebieg fibromialgii jest wolny, jednak u większości chorych przebieg jest wyzwalany przez chorobę lub uraz, który powoduje uszkodzenie organizmu. Te zdarzenia mogą się przyczynić do zainicjowania/wyzwolenia obecnej już, ale nie wykrytej jeszcze choroby.

Nowe fascynujące badania obejmujące obrazowanie mózgu i neurofizjologię właśnie się zaczęły. Ich kontynuacja pozwoli wejrzeć w hipotezę, że może fibromialgia jest spowodowana defektem intercepcji w centralnym układzie nerwowym, która daje nieprawidłowe odczuwanie bólu.

Leczenie fibromialgii

Według zaleceń EULAR (European League Against Rheumatism) optymalne leczenie fibromialgii wymaga szybkiego rozpoznania choroby. Dla pełnego określenia fibromialgii niezbędna jest wszechstronna ocena bólu, funkcjonowania i kontekstu psychospołecznego.

Określenie indywidualnych i realistycznych celów leczenia

Wszystkie wytyczne stwierdzają, że celem leczenia jest poprawa jakości życia, zachowanie sprawności (funkcjonowania w życiu codziennym) i zmniejszanie objawów. Niektórzy pacjenci z fibromialgią mogą mieć nierealistyczne oczekiwania, takie jak całkowite ustąpienie dolegliwości. Dlatego też wspólnie z pacjentem należy opracować zindywidualizowane i możliwe do osiągnięcia cele końcowe, takie jak poprawa codziennego funkcjonowania lub zmniejszenie nasilenia objawów (np. bólu o 30%). Innym ważnym aspektem jest zarządzanie aktywnością i energią, określane również „nadawaniem tempa”, którego celem jest unikanie nadmiernej aktywności bądź nieadekwatnego wypoczynku.

Zindywidualizowane i stopniowane podejście do leczenia

Ustalenie, który z objawów występujących u pacjenta jest dla niego ważniejszy, może pomóc lekarzowi w ustaleniu punktu odniesienia dla strategii leczenia. Leczenie fibromialgii często wymaga podejścia wielospecjalistycznego, polegającego na łączeniu metod niefarmakologicznych i farmakologicznych dostosowanych do natężenia bólu, codziennego funkcjonowania, towarzyszących zaburzeń (takich jak depresja), zmęczenia, zaburzeń snu, preferencji pacjenta i chorób współistniejących.

W wytycznych EULAR zaleca się skupienie leczenia w pierwszej kolejności na postępowaniu niefarmakologicznym z aktywnym uczestnictwem pacjenta w nabywaniu umiejętności samodzielnego radzenia sobie z chorobą. Jest to uzasadnione dostępnością, kosztami, względami bezpieczeństwa, jak również preferencjami pacjentów.

Rokowanie w fibromialgii

Lepsze niż kiedykolwiek wcześniej! Wysiłki poszczególnych osób, grup wsparcia, organizacji oraz personelu medycznego, aby poprawić jakość życia chorym z fibromialgią zaczyna przynosić efekty. Widoczne są możliwości lepszego rozpoznawania i leczenia fibromialgii. Objawy fibromialgii mogą się stosunkowo często zmieniać – nasilać lub zmniejszać, jednak większość chorych ma z cza-sem tendencję do poprawy. Poprzez aktywne poszukiwanie i wymianę informacji, rozmowy z innymi chorymi, którzy z sukcesem zmienili swe codzienne priorytety, zmiana w sposobie życia i usilna praca, aby zachować prawidłowe, pozytywne nastawienie może spowodować, że cierpiący na fibromialgię może fibromialgię zwyciężyć!

fibromialgia.info.pl

dowiedz się więcej na temat
objawów, rozpoznania, przyczyn
i leczenia fibromialgii!

o fibromialgii
proMyalgan krem

Interesuje Cię
skład i działanie?

dowiedz się więcej!
Myalgan ↔ proMyalgan

Chcesz wiedzieć
czym się różnią?

sprawdź to!

Jeśli chciałbyś skontaktować się z nami:

Phytomedica Polska
   ul. Farbiarska 22, 02-862 Warszawa
  (+48) 22 487 14 44
  (+48) 22 651 75 40
@   info@phytomedica.pl

Formularz kontaktowy

Jeśli nie znalazłeś poszukiwanych odpowiedzi wypełnij nasz formularz i wyślij zapytanie do eksperta!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora, tj. Phytomedica Polska z siedzibą w Konstancinie-Jeziornej, ul. Czereśniowa 28, 05-520 Konstancin-Jeziorna dla celów związanych z wykorzystaniem formularza kontaktowego. Dane podaję dobrowolnie, oświadczam iż jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.

Przepisz kod widoczny na obrazku
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Przed wysłaniem formularza upewnij się, że wpisany adres e-mail jest poprawny!