Pytanie: Mam bóle mięśni zwłaszcza pleców i karku. Rozpoznano u mnie polimialgię reumatyczną i dostałam od lekarza reumatologa metypred. Lek ten biorę od ponad 1/2 roku i dolegliwości znacznie się zmniejszyły, ale od tego czasu dużo przytyłem. Od 2 miesięcy przyjmuję promyalgan i wydaje mi się, że jest trochę lepiej. Czy mogę przyjmować promyalgan?
Odpowiedź: Polimialgia to zapalna choroba tkanki łącznej i w odróżnieniu od fibromialgii, która jest chorobą niezapalną, wymaga zdecydowanego leczenia przeciwzapalnego. Przeciwzapalne kortykosteroidy stosuje się jako leki pierwszego wyboru. Choroba nie leczona lub źle leczona może prowadzić do utrwalonych zmian w postaci przykurczów, ograniczenia ruchów i inwalidztwa. Leczenie zawsze prowadzi lekarz.
________________
Pytanie: Czy można dostać rentę z powodu fibromialgii? Jestem dość młodą osobą, a choroba kompletnie wykluczyła mnie z życia. Musiałam przez nią zrezygnować ze studiów, praca, nawet ta najprostsza, sprawia mi problemy. Czy można ubiegać się o rentę z powodu fibromialgii? Lub uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
Odpowiedź: Samo rozpoznanie fibromialgii, tak jak rozpoznanie większości przewlekłych schorzeń, nie stanowi podstawy do starań o rentę, ani do orzeczenia o niepełnosprawności. Decyduje przebieg choroby. Jeśli ciężkość jej przebiegu powoduje długotrwałą niezdolność do pracy 6 miesięcy i/lub dłużej, to należy rozważyć przejście na okresową lub trwałą rentę zdrowotną. Na rentę kieruje lekarz rodzinny. Niezdolność do pracy stwierdza lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub komisja lekarska ZUS. Mogą oni stwierdzić:
- częściową niezdolność do pracy - gdy osoba utraciła (w znacznym stopniu) zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji,
- całkowitą niezdolność do pracy - gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Za niezdolną do pracy uznaje się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania po przekwalifikowaniu. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje natomiast osobie ubezpieczonej, która spełniła łącznie trzy warunki:
- 1. jest niezdolna do pracy,
- 2. posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy, odpowiedni do wieku powstania niezdolności do pracy,
- 3. niezdolność do pracy powstała we wskazanych przez ustawodawcę ściśle określonych okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.
Musimy jednak zaznaczyć, że sprawa nie jest tak prosta. Podstawową trudność stanowi fakt, że w większości przypadków fibromialgii nie ma istotnych odchyleń w badaniach dodatkowych, których stwierdzenie zobiektywizowałoby problem. Co więcej fibromialgia, jako choroba jest wciąż mało znana. Sprawia to, że zarówno lekarz rodzinny bardzo niechętnie kieruje na rentę, zaś lekarze z ZUS bardzo niechętnie o niej orzekają.
Fibromialgia jest chorobą interdyscyplinarną – tzn. zajmują się nią lekarze różnych specjalności: interniści, reumatolodzy, neurolodzy, psychiatrzy, rehabilitanci, ortopedzi. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest staranie się o orzeczenie wydane przez lekarza psychiatrę. W opiece psychiatrycznej nie ma rejonizacji i nie potrzeba skierowania od lekarza rodzinnego.