Ekstrakt ananasa


 

Owoc ananasa (Ananas comosus) jest tzw. owocem złożonym. Jest on zbudowany z licznych zrośniętych jagód ananasa. Ananas został sprowadzony do Europy z Ameryki Południowej przez Krzysztofa Kolumba i szybko uzyskał popularność jako wyjątkowo ekstrawagancki i egzotyczny owoc serwowany wyłącznie na najbardziej wystawnych bankietach.

Okazało się, że oprócz swych wyjątkowych walorów smakowych, spożycie ananasa może przynieść liczne korzyści zdrowotne.

  • Ananas może pomóc w szeregu sytuacjach klinicznych
  • Jedna filiżanka ananasa dostarcza 82 kalorie i 131 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C
  • Ananas dodany do różnych potraw i sałatek "wygładza" i uatrakcyjnia ich smak
  • Należy zbierać tylko dojrzałe owoce, bo po zerwaniu już nie dojrzeją

W preparatach Myalgan i proMyalgan do ekstrakcji z ananasa wykorzystano miąższ i rdzeń owocu.Wartość odżywcza owocu ananasa

Składniki mineralne na 100 g Witaminy na 100 g Pozostałe składniki na 100 g

sód - 1 mg
potas - 22 mg
wapń - 17 mg
fosfor - 12 mg
magnez - 15 mg
żelazo - 0,3 mg
cynk - 0,24 mg
miedź - 0,07 mg
mangan - 0,5 mg
jod - 0,2 mg

witamina A - 7 µg
β-karoten - 42 µg
witamina E - 0,1 mg
tiamina - 0,09 mg
ryboflawina - 0,04 mg
niacyna - 0,4 mg
witamina B6 - 0,09 mg
foliany - 11 µg
witamina C - 15 mg

Wartość energetyczna - 235 kJ lub 55 kcal
Indeks glikemiczny ananasa wynosi 59
Woda to 85,5 g zawartości owocu
Białko 0,4 g
tłuszcze 0,2 g
kwas palmitynowy - 0,01 g
kwas stearynowy - 0,01 g
kwas oleinowy - 0,02 g
kwas linolenowy - 0,04 g
kwas α-linolenowy - 0,03 g

Bromelaina

Głównym i unikalnym składnikiem występującym w owocu ananasa jest enzym proteolityczny* bromelaina, a w zasadzie jest to grupa co najmniej 5 enzymów sulfhydrylowych (tiolowych), a nie jeden enzym. Liczne badania wykazały, że bromelaina zawarta w ananasie może przynieść istotne korzyści zdrowotne. Działanie proteolityczne jest to działanie enzymatyczne polegające na rozkładaniu wiązań peptydowych białek pomiędzy konkretnymi aminokwasami, z których są one zbudowane. Długie łańcuchy białkowe i peptydowe dzielone są na mniejsze części. Enzymy, które wykazują działanie proteolityczne nazywamy proteazami.

Ze względu na fakt, że prezentowany preparat jest suplementem diety, podlega on przepisom ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 2006 roku, z późniejszymi zmianami, nie możemy prezentować treści, że może on zapobiegać lub leczyć jakiekolwiek choroby, ani odwoływać się do takich jego właściwości.


* Enzymy proteolityczne - to znaczy trawiące białko. Są to proteazy cysteinowe (zwane inaczej tiolowymi lub sulfhydrylowymi) – zawierające w centrum aktywnym grupę sulfhydrylową (tiolową) cysteiny (-SH) w bezpośrednim sąsiedztwie pierścienia imidazolowego His

Płodność

Dieta bogata w antyoksydanty takie, jakie są na przykład dostarczane przez owoc ananasa: witamina C, beta-karoten, kwas foliowy oraz inne witaminy i składniki mineralne, w szczególności miedź i cynk korzystnie wpływają na funkcje płciowe i rozrodcze kobiet i mężczyzn.

Błonnik

Jeden, średniej wielkości owoc ananasa dostarcza ok. 13 – 15 gramów błonnika. Liczne badania i obserwacje kliniczne wykazały, że dieta bogata w błonnik ma korzystne działanie w wielu sytuacjach klinicznych zwłaszcza na przemianę materii, na parametry lipidowe i poziomy cukru. Amerykańskie wytyczne żywieniowe zalecają spożycie przynajmniej 20 - 25 błonnika dla kobiet i 30 - 38 gramów dla mężczyzn.

Narząd wzroku

Wykazano, że spożycie dużych ilości owoców ananasa (w trzech lub więcej posiłkach w ciągu dnia) korzystnie wpływa na narząd wzroku zwłaszcza na zmiany związane z wiekiem.

Układ oddechowy

Wykazano, dieta osób, które spożywają dużo owoców i warzyw takich jak ananas, dynia, papaja, marchewka, brokuły, mango – dostarcza szereg wartościowych składników odżywczych. Stosowanie takiej diety wpływa korzystnie wpływa na zdrowie, w szczególności na zdrowy układ oddechowy.

Pismiennictwo:
fibromialgia.info.pl

dowiedz się więcej na temat
objawów, rozpoznania, przyczyn
i leczenia fibromialgii!

o fibromialgii
proMyalgan krem

Interesuje Cię
skład i działanie?

dowiedz się więcej!
Myalgan ↔ proMyalgan

Chcesz wiedzieć
czym się różnią?

sprawdź to!

Jeśli chciałbyś skontaktować się z nami:

Phytomedica Polska
   ul. Farbiarska 22, 02-862 Warszawa
  (+48) 22 487 14 44
  (+48) 22 651 75 40
@   
info@phytomedica.pl

Formularz kontaktowy

Jeśli nie znalazłeś poszukiwanych odpowiedzi wypełnij nasz formularz i wyślij zapytanie do eksperta!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora, tj. Phytomedica Polska z siedzibą w Konstancinie-Jeziornej, ul. Czereśniowa 28, 05-520 Konstancin-Jeziorna dla celów związanych z wykorzystaniem formularza kontaktowego. Dane podaję dobrowolnie, oświadczam iż jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.

Przepisz kod widoczny na obrazku
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Przed wysłaniem formularza upewnij się, że wpisany adres e-mail jest poprawny!