FAQ

 

Frequently Asked Questions

Często zadawane pytania - jak rozpoznać fibromialgię

Pytanie: Mam od kilku lat rozpoznaną fibromialgię. Próbowałam różne specyfiki bez efektu. Od 2 miesięcy przyjmuję Myalgan i wydaje mi się, że jest trochę lepiej. Jak długo mogę bezpiecznie przyjmować Myalgan?

Odpowiedź: Myalgan jest suplementem diety i ma bardzo wysoki profil bezpieczeństwa. Ale tak jak każdy, nawet najbezpieczniejszy rodzaj żywności, stosowany nadmiernie i przez dłuższy czas, kosztem innych rodzajów pożywienia może przynieść negatywne skutki. Myalgan dostarcza ekstrakty roślinne z roślin, które są uprawiane i znajdują się w pożywieniu ludzi od tysięcy lat. Nie ma danych co do szkodliwego działania składników żywieniowych, które są zawarte w preparacie Myalgan.

Skład Myalganu był oceniony i uzyskał pozytywną opinię Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu. Myalgan może być bezpiecznie stosowany jako uzupełnienie codziennej diety, w rekomendowanej ilości, przez dowolnie długi czas. Praktycznie jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu jest nadwrażliwość (alergia) na jakiekolwiek składniki preparatu.

UWAGA: proMyalgan, suplement diety, który ma podobny skład jak Myalgan, został zgłoszony Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu i uzyskał pozytywną notyfikację.

 

Pytanie: Mam bóle mięśni zwłaszcza pleców i karku. Rozpoznano u mnie polimialgię reumatyczną i dostałam od lekarza reumatologa metypred. Lek ten biorę od ponad 1/2 roku i dolegliwości znacznie się zmniejszyły, ale od tego czasu dużo przytyłem. Od 2 miesięcy przyjmuję promyalgan i wydaje mi się, że jest trochę lepiej. Czy mogę przyjmować promyalgan?

Odpowiedź: Polimialgia to zapalna choroba tkanki łącznej i w odróżnieniu od fibromialgii, która jest chorobą niezapalną, wymaga zdecydowanego leczenia przeciwzapalnego. Przeciwzapalne kortykosteroidy stosuje się jako leki pierwszego wyboru. Choroba nie leczona lub źle leczona może prowadzić do utrwalonych zmian w postaci przykurczów, ograniczenia ruchów i inwalidztwa. Leczenie zawsze prowadzi lekarz.

________________

* Polimialgia reumatyczna to choroba zapalna z grupy tzw. układowych chorób tkanki łącznej, objawiająca się głównie bólem oraz sztywnością mięśni karku, obręczy barkowej i biodrowej. Jest najczęściej występującą u osób w podeszłym wieku chorobą z tej grupy. Czasem rozwija się powoli, w ciągu miesięcy, a czasami objawy narastają gwałtownie.

 


 

Pytanie: Czy można dostać rentę z powodu fibromialgii? Jestem dość młodą osobą, a choroba kompletnie wykluczyła mnie z życia. Musiałam przez nią zrezygnować ze studiów, praca, nawet ta najprostsza, sprawia mi problemy. Czy można ubiegać się o rentę z powodu fibromialgii? Lub uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

Odpowiedź: Samo rozpoznanie fibromialgii, tak jak rozpoznanie większości przewlekłych schorzeń, nie stanowi podstawy do starań o rentę, ani do orzeczenia o niepełnosprawności. Decyduje przebieg choroby. Jeśli ciężkość jej przebiegu powoduje długotrwałą niezdolność do pracy 6 miesięcy i/lub dłużej, to należy rozważyć przejście na okresową lub trwałą rentę zdrowotną. Na rentę kieruje lekarz rodzinny. Niezdolność do pracy stwierdza lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub komisja lekarska ZUS. Mogą oni stwierdzić:

  • częściową niezdolność do pracy - gdy osoba utraciła (w znacznym stopniu) zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji,
  • całkowitą niezdolność do pracy - gdy osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Za niezdolną do pracy uznaje się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje jej odzyskania po przekwalifikowaniu. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje natomiast osobie ubezpieczonej, która spełniła   łącznie   trzy warunki:

  • 1. jest niezdolna do pracy,
  • 2. posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy, odpowiedni do wieku powstania niezdolności do pracy,
  • 3. niezdolność do pracy powstała we wskazanych przez ustawodawcę ściśle określonych okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.

Musimy jednak zaznaczyć, że sprawa nie jest tak prosta. Podstawową trudność stanowi fakt, że w większości przypadków fibromialgii nie ma istotnych odchyleń w badaniach dodatkowych, których stwierdzenie zobiektywizowałoby problem. Co więcej fibromialgia, jako choroba jest wciąż mało znana. Sprawia to, że zarówno lekarz rodzinny bardzo niechętnie kieruje na rentę, zaś lekarze z ZUS bardzo niechętnie o niej orzekają.
Fibromialgia jest chorobą interdyscyplinarną – tzn. zajmują się nią lekarze różnych specjalności: interniści, reumatolodzy, neurolodzy, psychiatrzy, rehabilitanci, ortopedzi. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest staranie się o orzeczenie wydane przez lekarza psychiatrę. W opiece psychiatrycznej nie ma rejonizacji i nie potrzeba skierowania od lekarza rodzinnego.

Pytanie: Mam rozpoznaną przez specjalistę fibromialgię i zmagam się z bólem. Jestem traktowana jak trędowata. Nie mam właściwego leczenia. W jaki sposób powinnam być leczona i gdzie? Jakiej specjalności lekarz powinien mnie leczyć? Na tę chwilę jestem odpychana przez każdego.

Odpowiedź: Jest to niestety dość powszechny problem, z którym zmagają się chorzy na fibromialgię. Fibromialgia, to przewlekła choroba bólowa, która jest coraz częściej rozpoznawana. Leczeniem fibromialgii powinien zajmować się przede wszystkim lekarz rodzinny.

Natomiast sytuacja może wymagać okresowego udziału w terapii lekarza reumatologa. Chodzi o to, aby właśnie lekarz specjalista (lub lekarz, który zna fibromialgię) ustalił na początku plan leczenia i co jakiś czas, w miarę potrzeb, go weryfikował lub modyfikował. Zwykle wystarcza jeden raz w roku lub nawet rzadziej, no chyba, że „coś się dzieje”.

Poza tym dobrze jest, gdy osoba z fibromialgią ma założony dzienniczek choroby, w którym są odnotowane wizyty lekarskie i to co zostało w ich trakcie ustalone, plan leczenia i jego realizację, wyniki przeprowadzonych badań. Dzienniczek powinien zawierać uwagi i spostrzeżenia samego chorego. Wyniki przeprowadzanej okresowo (np. co 2 – 3 miesiące lub w przypadku nasilenia dolegliwości) samooceny. Zwykle stosuje się skalę VAS lub skale pokrewne (Visual Analog Scale) do oszacowania ilościowego subiektywnych objawów takich jak ból i sztywność. Inne objawy można i warto okresowo określić przy pomocy skali nasilenia objawów w fibromialgii (symptom severity score).

Trzeba pamiętać, że leczenie fibromialgii powinno być multidyscyplinarne i obejmować poza farmakoterapią, takie elementy jak: naukę choroby, grupy wsparcia, psychoterapię poznawczo-behevioralną, fizjoterapię w różnych formach indywidualnie dopasowanych, ale trzeba podkreślić powinno być uzupełnione przez własną aktywność ruchową.

Pytanie: Dokucza mi zespół niespokojnych nóg*, od kilku tygodni przyjmuję myalgan, po którym dolegliwości znacznie zmniejszyły się. Muszę jednak stale brać 4, 6 i więcej tabletek, bo gdy zmniejszam, dolegliwości nawracają. Ile mogę brać tabletek i jak długo mogę je przyjmować?

Odpowiedź: Zespół niespokojnych nóg (RLS) najczęściej nie ma uchwytnej przyczyny. Często podnosi się zaburzenia snu jako przyczynę choroby. RLS, w swym przebiegu, ma tendencję do okresowego łagodzenia i okresowego nasilenia dolegliwości (objawów). Osoby przyjmujące Myalgan podają, że zwykle po 1 - 2 miesiącach udaje im się zmniejszyć dawkę dzienną suplementu. W przypadku utrzymywania się dolegliwości należy poradzić się swego lekarza rodzinnego.

________________
* Zespół niespokojnych nóg, czyli zespół RLS (Rest-Legs Syndrome) dotyka około 5 proc. populacji ogólnej. Częstość występowania choroby rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że wśród osób powyżej 60. roku życia problem niespokojnych nóg dotyczy co dziesiątej osoby. Na syndrom niespokojnych nóg narażeni są ci, którzy cierpią z powodu bezsenności lub mają trudności z zasypianiem. Objawy pojawiają się zazwyczaj w nocy, w spoczynku.Pytanie: Mam rozpoznaną fibromialgię i chciałabym skorzystać z leczenia sanatoryjno-uzdrowiskowego. Jakie uzdrowisko/sanatorium byłoby dla mnie najlepsze?

Odpowiedź: W przypadkach fibromialgii najczęściej jest polecane leczenie sanatoryjne w uzdrowisku Busko Zdrój (koło Kielc) oraz w uzdrowisku Lądek Zdrój (Kotlina Kłodzka). Poza tym Długopole Zdrój (Kotlina Kłodzka) i Mielno (Zachodniopomorskie).

Większość ośrodków sanatoryjnych w Polsce o profilu reumatologia, fibromialgia posiada odpowiednią bazę zabiegową do leczenia fibromialgii. Stosowane zabiegi obejmują najczęściej: (1) fizykoterapię, (2) hydroterapię, (3) kinezyterapię (4) masaże, (5) pobyt leczniczy

Problem natomiast stanowi refundacja leczenia sanatoryjnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety najczęściej (chociaż nie zawsze) jest to usługa odpłatna (komercyjna).

fibromialgia.info.pl

dowiedz się więcej na temat
objawów, rozpoznania, przyczyn
i leczenia fibromialgii!

o fibromialgii
proMyalgan krem

Interesuje Cię
skład i działanie?

dowiedz się więcej!
Myalgan ↔ proMyalgan

Chcesz wiedzieć
czym się różnią?

sprawdź to!

Jeśli chciałbyś skontaktować się z nami:

Phytomedica Polska
   ul. Farbiarska 22, 02-862 Warszawa
  (+48) 22 487 14 44
  (+48) 22 651 75 40
@   info@phytomedica.pl

Formularz kontaktowy

Jeśli nie znalazłeś poszukiwanych odpowiedzi wypełnij nasz formularz i wyślij zapytanie do eksperta!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora, tj. Phytomedica Polska z siedzibą w Konstancinie-Jeziornej, ul. Czereśniowa 28, 05-520 Konstancin-Jeziorna dla celów związanych z wykorzystaniem formularza kontaktowego. Dane podaję dobrowolnie, oświadczam iż jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.

Przepisz kod widoczny na obrazku
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Przed wysłaniem formularza upewnij się, że wpisany adres e-mail jest poprawny!