Pytanie: Mam rozpoznaną przez specjalistę fibromialgię i zmagam się z bólem. Jestem traktowana jak trędowata. Nie mam właściwego leczenia. W jaki sposób powinnam być leczona i gdzie? Jakiej specjalności lekarz powinien mnie leczyć? Na tę chwilę jestem odpychana przez każdego.
Odpowiedź: Jest to niestety dość powszechny problem, z którym zmagają się chorzy na fibromialgię. Fibromialgia, to przewlekła choroba bólowa, która jest coraz częściej rozpoznawana. Leczeniem fibromialgii powinien zajmować się przede wszystkim lekarz rodzinny.
Natomiast sytuacja może wymagać okresowego udziału w terapii lekarza reumatologa. Chodzi o to, aby właśnie lekarz specjalista (lub lekarz, który zna fibromialgię) ustalił na początku plan leczenia i co jakiś czas, w miarę potrzeb, go weryfikował lub modyfikował. Zwykle wystarcza jeden raz w roku lub nawet rzadziej, no chyba, że „coś się dzieje”.
Poza tym dobrze jest, gdy osoba z fibromialgią ma założony dzienniczek choroby, w którym są odnotowane wizyty lekarskie i to co zostało w ich trakcie ustalone, plan leczenia i jego realizację, wyniki przeprowadzonych badań. Dzienniczek powinien zawierać uwagi i spostrzeżenia samego chorego. Wyniki przeprowadzanej okresowo (np. co 2 – 3 miesiące lub w przypadku nasilenia dolegliwości) samooceny. Zwykle stosuje się skalę VAS lub skale pokrewne (Visual Analog Scale) do oszacowania ilościowego subiektywnych objawów takich jak ból i sztywność. Inne objawy można i warto okresowo określić przy pomocy skali nasilenia objawów w fibromialgii (symptom severity score).
Trzeba pamiętać, że leczenie fibromialgii powinno być multidyscyplinarne i obejmować poza farmakoterapią, takie elementy jak: naukę choroby, grupy wsparcia, psychoterapię poznawczo-behevioralną, fizjoterapię w różnych formach indywidualnie dopasowanych, ale trzeba podkreślić powinno być uzupełnione przez własną aktywność ruchową.
Pytanie: Dokucza mi zespół niespokojnych nóg*, od kilku tygodni przyjmuję myalgan, po którym dolegliwości znacznie zmniejszyły się. Muszę jednak stale brać 4, 6 i więcej tabletek, bo gdy zmniejszam, dolegliwości nawracają. Ile mogę brać tabletek i jak długo mogę je przyjmować?
Odpowiedź: Zespół niespokojnych nóg (RLS) najczęściej nie ma uchwytnej przyczyny. Często podnosi się zaburzenia snu jako przyczynę choroby. RLS, w swym przebiegu, ma tendencję do okresowego łagodzenia i okresowego nasilenia dolegliwości (objawów). Osoby przyjmujące Myalgan podają, że zwykle po 1 - 2 miesiącach udaje im się zmniejszyć dawkę dzienną suplementu. W przypadku utrzymywania się dolegliwości należy poradzić się swego lekarza rodzinnego.
________________Pytanie: Mam rozpoznaną fibromialgię i chciałabym skorzystać z leczenia sanatoryjno-uzdrowiskowego. Jakie uzdrowisko/sanatorium byłoby dla mnie najlepsze?
Odpowiedź: W przypadkach fibromialgii najczęściej jest polecane leczenie sanatoryjne w uzdrowisku Busko Zdrój (koło Kielc) oraz w uzdrowisku Lądek Zdrój (Kotlina Kłodzka). Poza tym Długopole Zdrój (Kotlina Kłodzka) i Mielno (Zachodniopomorskie).
Większość ośrodków sanatoryjnych w Polsce o profilu reumatologia, fibromialgia posiada odpowiednią bazę zabiegową do leczenia fibromialgii. Stosowane zabiegi obejmują najczęściej: (1) fizykoterapię, (2) hydroterapię, (3) kinezyterapię (4) masaże, (5) pobyt leczniczy
Problem natomiast stanowi refundacja leczenia sanatoryjnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety najczęściej (chociaż nie zawsze) jest to usługa odpłatna (komercyjna).