Zespół Niespokojnych Nóg
RLS - Restless Legs Syndrome
zespół niespokojnych nóg - zespół objawów polegający na występowaniu uczucia zmęczenia i niepokoju nóg, którym towarzyszą różnego rodzaju parestezje przejawiające się jako uczucie występowania mrówek pod skórą lub uczucie pienienia się krwi w żyłach. Charakterystyczną cechą zespołu jest jego ustępowanie lub znaczne złagodzenie pod wpływem ruchu.
Zespół niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome – RLS, łac. asthenia crurum paraesthetica, anxietas tibiarum, opisany przez już w XVII wieku przez angielskiego lekarza Thomasa Willisa - ojca nerologii. Na początku XX wieku zespół niespokojnych nóg został opisany przed szwedzkiego neurologa Thomasa Ekboma. Zespół RLS, nazywany również zespołem Willisa - Ekboma, objawia się uczuciem dyskomfortu i niepokoju w kończynach dolnych, które pojawia się w stanie spoczynku, a ustępuje w czasie ruchu. Choroba może ujawniać się w każdym wieku. Typowy wiek zachorowania to druga/trzecia dekada życia. Objawy choroby stopniowo narastają. Pierwsze zgłoszenie się po poradę lekarską z powodu RLS ma miejsce najczęściej po 20 - 30 latach od rozpoczęcia się choroby. Dolegliwości występują głównie wieczorem, po udaniu się na spoczynek. Chory odczuwa przymus wykonywania ustawicznych ruchów kończynami dolnymi. Bardzo rzadko podobne objawy dotyczą kończyn górnych. Choroba ma zwykle przewlekły przebieg z rzadkimi okresami remisji.
Depresja
W obrazie klinicznym fibromialgii z reguły pojawiają się istotne zaburzenia nastroju. Najczęściej jest to obniżenie nastroju, a nie rzadko depresja. Fibromialgia jest przewlekłym zespołem bólowym z towarzyszącymi bardzo rozmaitymi dolegliwościami wegetatywnymi. Dolegliwości bólowe i wegetatywne albo wcale, albo bardzo słabo poddają się leczeniu. Do rozpoznania fibromialgii i rozpoczęcia właściwego leczenia często dochodzi po wielu latach trwania choroby. W tym okresie może dochodzić do uszkodzenia relacji społecznych w rodzinie, otoczeniu i w pracy. Wszystko to musi prędzej czy później wpływać negatywnie na stan psychiczny chorego. W dużej części przypadków dochodzi do znacznego obniżenia nastroju. W niektórych przypadkach rozpoznaje się depresję.
"Fibro-mgła"
"Fibro-Fogg"
Pojęcie mgły mózgowej jest dość rozmyte. Nie ma takiej jednostki chorobowej, nie określono też jednoznacznych kryteriów, na podstawie których można by mgłę mózgową zdiagnozować.
Problemy z koncentracją oraz trudności poznawcze (kognitywne) to zjawiska związane procesami umysłowymi, takimi jak myślenie i uczenie się. Jeśli chorujesz na fibromialgię możesz doświadczać tego typu problemów często określanych jako "fibro-mgła". Przede wszystkim składają się na to:
- Problemy z zapamiętywaniem i uczeniem sie nowych rzeczy
- Problemy z zachowaniem uwagi i koncentracji
- Problemy z wysławianiem się, spowolniona mowa