Rokowanie w fibromialgii

Rokowanie w fibromialgii

Fibromialgia jest zespołem chorobowym, który prawdopodobnie ma złożone oraz różnorodne i często zmienne przyczyny. Ogólne rokowanie jest coraz bardziej korzystne. Skojarzone wysiłki poszczególnych osób, grup wsparcia, organizacji oraz personelu medycznego przynoszą efekty. Trzeba jednak pamiętać, że intensywność objawów fibromialgii może się nasilać lub zmniejszać, jednak większość chorych ma z czasem tendencję do poprawy. Nadzieję również budzi coraz lepsze poznanie mechanizmów leżących u podłoża fibromialgii i opracowanie nowych, skutecznych leków.

Jedne badania wykazują, że objawy fibromialgii mogą pozostawać niezmienione przez dłuższy okres czasu, podczas, gdy inne badania wykazują złagodzenie przebiegu choroby u 25 - 35% chorych. Badania sugerują, że regularne ćwiczenia, uczestnictwo w zespołach wsparcia, wpływają korzystnie na przebieg choroby. Osoby, które miały istotny kryzys życiowy lub te, u których doszło do niesprawności, mają gorsze rokowanie co do przebiegu choroby. Trzeba podkreślić, że mimo, iż fibromialgia może trwać do końca życia, jej przebieg nie ulega istotnemu pogorszeniu, ani nie stanowi zagrożenia dla życia.

Przebieg fibromialgii charakteryzuje się zmiennością z tendencją do łagodzenia lub nasilenia objawów. Przy właściwym leczeniu okresy łagodzenia objawów lub okresy bezobjawowe stają się coraz dłuższe zaś okresy pogorszenia krótsze. Ponieważ przyczyna choroby jest nieznana leczenie przyczynowe nie jest możliwe.


Podsumowanie

  • Rokowanie co do wyleczenia jest niestety złe
  • Rokowanie co do życia jest dobre
  • Rokowanie co do powstania niesprawności/inwalidztwa jest przeważnie dobre


fibromialgia.info.pl

dowiedz się więcej na temat
objawów, rozpoznania, przyczyn
i leczenia fibromialgii!

o fibromialgii
proMyalgan krem

Interesuje Cię
skład i działanie?

dowiedz się więcej!
Myalgan ↔ proMyalgan

Chcesz wiedzieć
czym się różnią?

sprawdź to!

Jeśli chciałbyś skontaktować się z nami:

Phytomedica Polska
   ul. Farbiarska 22, 02-862 Warszawa
  (+48) 22 487 14 44
  (+48) 22 651 75 40
@   
info@phytomedica.pl

Formularz kontaktowy

Jeśli nie znalazłeś poszukiwanych odpowiedzi wypełnij nasz formularz i wyślij zapytanie do eksperta!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora, tj. Phytomedica Polska z siedzibą w Konstancinie-Jeziornej, ul. Czereśniowa 28, 05-520 Konstancin-Jeziorna dla celów związanych z wykorzystaniem formularza kontaktowego. Dane podaję dobrowolnie, oświadczam iż jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.

Przepisz kod widoczny na obrazku
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Przed wysłaniem formularza upewnij się, że wpisany adres e-mail jest poprawny!