Choroba rozpoznawana jest u 2–4% populacji ogólnej, głównie u ludzi rasy białej. Według różnych źródeł od 6- do10-krotnie częściej chorują kobiety. Największa częstość zachorowania przypada na okres 30–50 lat. Choroba rozpoznawana jest głównie w krajach uprzemysłowionych, na przykład w Stanach Zjednoczonych liczbę chorych szacuje się na około 6 mln. W Polsce nie przeprowadzano nigdy rzetelnych badań epidemiologicznych, lecz według wyrywkowych danych odsetek chorych zbliżony jest do obserwowanego w krajach Europy Zachodniej. Jest wielce prawdopodobne, że fibromialgia jest częstsza, niż wynika to z nielicznych badań epidemiologicznych, a niedoszacowanie jest spowodowane nieznajomością i bagatelizowaniem problemu lub wręcz niewiarą w istnienie takowej jednostki chorobowej. Tymczasem bieżące obserwacje lekarzy praktyków wskazują, że liczba chorych rośnie i może dalej się zwiększać wraz z postępem cywilizacyjnym.
Częstość występowania fibromialgii na podstawie publikacji Kopanski Z, Maslyak Z i Sklyarov I.
|
Częstość |
Przychodnie reumatologiczne
Przychodnie medycyny wewnętrznej
Praktyka lekarz rodzinnego
Ogółem u hospitalizowanych w W. Brytanii
W populacji angielskiej
Szacunkowo w populacji polskiej
|
20 %
6 %
2 %
5 %
4 %
3 %
|
Jest rzeczą zupełnie naturalną, że najwięcej fibromialgii rozpoznaje się w poradni reumatologicznej, ponieważ chorzy na fibromialgię najczęściej zwracają się o opiekę do lekarzy reumatologów.
Tak jak napisano powyżej choroba dotyczy przede wszystkim kobiet (ok. 80% wszystkich przypadków) w średnim wieku, ale może również dotyczyć mężczyzn. ostatnio stwierdza się coraz częściej fibromialgię u dzieci, głównie u nastoletnich dziewczynek.
Jest to definiowane jako pierwotna fibromialgia młodocianych i stanowi ona zespół bólowy mięśniowo-szkieletowy charakteryzujący się mnogimi dyskretnymi punktami tkliwymi, zmęczeniem, zaburzeniami snu, w okresie dziecięcym lub młodocianym. Pierwotna fibromialgia młodocianych ma przewlekły przebieg i może wymagać interdyscyplinarnego podejścia dla ustalenia stałej terapii schorzenia. Doświadczany ból jest modulowany przez aktywność fizyczną, niepokój, stres czy czynniki pogodowe. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu obecności lub braku specyficznych kryteriów diagnostycznych charakterystycznych dla pierwotnej fibromialgii młodocianych. Przewlekły charakter choroby może powodować problemy w rozwoju psychofizycznym dziecka i mieć negatywny wpływ na proces dojrzewania dziecka*.